تبلیغات
حجاب خون بهای شهیدان - حجاب و عفاف؛ گوهری ارزشمند
حجاب سنگری است محکم که زن را از نگاه مردان شیطان صفت مصون ومحفوظ نگه می دارد.
 
حجاب و عفاف؛ گوهری ارزشمند
نویسنده : نادر منتظرالمهدی | تاریخ : 09:42 ق.ظ
حجاب و عفاف؛ گوهری ارزشمند

بیست و یکم تیرماه روز حجاب و عفاف نامگذاری شد؛ موضوع و مقوله یی فرهنگی که با رعایت و حفظ آن می توان به ارزش های انسانی و اخلاقی دست یافت و ارکان خانواده و جامعه را از خطر مصون داشت.

 شهدای کازرون، حجاب به معنای پوشش، امری ظاهری و آشکار برای افراد به ویژه بانوان است و عفاف معنای گسترده تری نسبت به حجاب دارد و بر رابطه ی فردی و اجتماعی افراد تاثیر می گذارد.


حجاب و عفاف زیرمجموعه ی قاعده ی کلی و بزرگتری به نام اخلاق است. وجود آن در جامعه نه تنها به نشاط جامعه کمک می کند بلکه امنیت روانی و اجتماعی را نیز با خود به همراه می آورد.

از دیدگاه کارشناسان فرهنگی، اقدام های بازدارنده ی اجتماعی در برخورد با موضوع حجاب و عفاف در جامعه باید به صورت اقدام های تکمیلی باشد و می بایست راهکارهای فرهنگی با اثرهای طولانی مدت و پایدار ارایه شود.

برای رعایت حجاب و عفاف می توان با یک برنامه ریزی تدوین شده ی فرهنگی و آینده نگر عمل کرد و توجه فرهنگی به این امر با هدف نهادینه کردن عفاف و حجاب در جامعه، از راهکارهای مهم در این ارتباط است.


خانواده نخستین پایگاهی است که می تواند بر مقوله ی حجاب و عفاف تاثیرگذار باشد. توجه خانواده ها به پوشش فرزندان و قبول مسوولیت پذیری در قبال آن، متناسب با فرهنگ جامعه ای که در آن زندگی می کنند از اصولی است که سبب تقویت حجاب و عفاف در جامعه می شود. سیاست گذاری کلان فرهنگی حاکمیت در این موضوع می تواند در جهت دهی و تقویت عفاف و حجاب نقش موثری ایفا کند.

به مناسبت روز عفاف و حجاب پژوهشگر گروه اطلاع رسانی ایرنا با «سید رضا اکرمی» مشاور عالی وزیر کشور در امور روحانیت درباره ی این مقوله مهم و بااهمیت گفت وگو کرده است.

**مصونیت؛ هدیه ی حجاب و عفاف

رضا اکرمی در ارتباط با رعایت حجاب و عفاف گفت: من در مورد حجاب و عفاف، به سه نکته اشاره می کنم. نکته ی نخست موضوع حجاب و عفاف از دید فقیهان و کارشناسان است که از ضروریات فقهی و دینی به شمار می رود. این موضوع در قرآن، روایت ها،همچنین سیره نبوی و سنت به عنوان امری جدی بازگو شده است. هر کسی که ائمه را رهبر و پیشوای خود می داند و از آنها پیروی می کند به این مساله باور و اعتقاد دارد. نکته ی دوم، پرداختن به فایده ها و دستاوردهای حجاب و عفاف است، حجاب مصونیت، مجذوبیت و محبوبیت است نه ممنوعیت. اگر یک خانم نوع پوشش مناسبی را انتخاب کند و باوقار باشد، احساس شخصیت می کند و به وی احترام گذاشته می شود. در برابر، شخصی که حجاب و عفاف را رعایت نمی کند و برای آن ارزش قایل نیست؛ شاید هر روز به شکلی در آید تا جلب توجه کند و توجه دیگران را به خود جلب کند. این شخص نه تنها احترامی نزد دیگران به دست نمی آورد بلکه در زندگی شخصی هم دچار مشکل می شود.

نکته ی سوم، در باب اهمیت مساله ی ازدواج می توان گفت که خداوند همه ی موجودات را زوج آفریده و ازدواج یک مساله ی عاطفی است. زن و مرد مکمل یکدیگرند. به قول شخصی که می گفت زن و شوهر مانند یک دانه ی گندم هستند و خط نازکی آنها را از یکدیگر جدا ساخته ولی در حقیقت یک دانه هستند. ازدواج در میان جامعه های مختلف یک امر منطقی و معقول به شمار می رود و یک امر مقبول همه ی اقوام است و امری پسندیده محسوب می شود.

به گفته ی اکرمی حجاب و عفاف تنها به زن اشاره ندارد بلکه مرد و زن بایستی هر 2 به این موضوع توجه داشته باشند. هنگامی که یک کار میدانی و پژوهشی انجام می دهیم و پرونده هایی را که به طلاق منجر شده بررسی می کنیم که به چه دلیل خانواده ها به طلاق روی می آورند می بینیم که در این مورد رعایت نکردن عفاف و حجاب نقش پررنگی را ایفا کرده است.

وی با اشاره به فایده های حجاب و عفاف در دنیای امروز تاکید کرد که این فایده ها بی شمار است و خانواده هایی که حجاب و عفاف را رعایت می کنند از زندگی مناسب تری بهره مند هستند. اگر در جامعه تنها یک سال حجاب و عفاف کامل رعایت شود توجه مردها به همسرها بیشتر می شود و آرامش را برای جامعه و خانواده به همراه می آورد.

** حجاب و عفاف؛ مساله ی اجتماعی

مشاور عالی وزیر کشور در امور روحانیت درباره ی تشکیل کارگروه ویژه ی حجاب و عفاف بیان کرد: من در دوره ی هشتم مجلس شورای اسلامی، عضو کمیسیون فرهنگی بودم و این موضوع بارها بررسی شد. این قانون، مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است و وزارت کشور مسوول پیگیری این موضوع است.

مساله ی حجاب و عفاف باید از درون خانواده و پس از آن آموزش و پرورش و رسانه ها آغاز شود. خانواده اساس و پایه است و بایستی از آنجا آغاز شود و در درون خانواده باید احساس مسوولیت نسبت به یکدیگر وجود داشته باشد. باید به این نکته توجه کرد که بدحجابی و رعایت نکردن حجاب و عفاف فقط به آن شخص و خانواده ی وی آسیب نمی رساند بلکه در جامعه اثر دارد و یک مساله ی اجتماعی است. به نظرم در مورد مساله ی حجاب و عفاف، بیش از 20 دستگاه وظیفه دارند و وزارت کشور مسوول هماهنگی است.

** ضرورت وجود ناظر و اصلاح برخی برخوردهای نابجا

سید رضا اکرمی در مورد حضور گشت ارشاد در جامعه افزود: حضور نیروی انتظامی و گشت ارشاد را می توان از زاویه های گوناگون بررسی کرد. یک سوال مطرح می کنم. در حوزه ی راهنمایی و رانندگی نباید ناظر داشته باشیم؟ افرادی هستند که در اتوبان با سرعت بیش از 200 کیلومتر رانندگی می کنند. در جامعه کسانی هستند که تخلف می کنند. هنگامی که سوار تاکسی می شویم یک مسافت مشابه را یکی 10 هزار تومان و دیگری 15 هزار تومان می گیرد. پس ما به ناظر نیاز داریم.

«من عقیده دارم نیروی انتظامی به این جمع بندی رسیده که در این موضوع به ناظر احتیاج است. گشت ارشاد ابتدا وظیفه دارد تذکر دهد، آن هم ابتدا یک خانم می رود و این کار را انجام می دهد. چرا خانم ها برای شوهرانشان آرایش نمی کنند و این کار را در خیابان انجام می دهند. البته باید به این نکته توجه داشت، بنده با اصل نظارت نیروی انتظامی موافق هستم و همچنین منکر این موضوع نیستم که در برخی موارد برخوردهای نابجایی صورت می گیرد که باید اصلاح شود».

** راهکارهای تقویت رعایت حجاب و عفاف در جامعه

مشاور عالی وزیر کشور راهکارهایی را که برای تقویت حجاب و عفاف در طولانی مدت در جامعه می توان به کار بست گفت: امور فرهنگی در طول 36 سالی که از انقلاب گذشته مانند اقتصاد و مساله ی اشتغال جوانان جدی گرفته نشده و این امر به صورت کامل و جامع مورد توجه نبوده است. همچنین فرهنگ هم فقط حجاب و عفاف نیست. در جامعه به راحتی به دیگران و مسوولان دروغ و تهمت می زنند و باید به این مسایل فرهنگی و مسایل دیگر رسیدگی شود.

وی افزود: همان طور که گفتم مساله ی عفاف و حجاب مربوط به یک دستگاه آن هم وزارت کشور نیست و نهادها و دستگاه های مختلف مسوولیت دارند که به این امر بپردازند. نهاد خانواده، آموزش و پرورش، صدا و سیما و دیگر نهادهای مسوول باید همگی در امر به معروف و نهی از منکر تلاش نمایند.

شورای فرهنگ عمومی کشور، بیست و یکم تیر را به مناسبت سالروز قیام مردم مشهد علیه کشف حجاب که با دخالت نیروهای حکومتی رضاخان به خاک و خون کشیده شد، روز عفاف و حجاب نام گذاری کرد.

این امر بهانه ای شد تا به بررسی اهمیت جایگاه حجاب و عفاف در جامعه بپردازیم و با یادآوری مسوولیت سنگین خانواده ها، نهادهای آموزشی و مسوولان ذی ربط در امر نهادینه ساختن فرهنگ حجاب و عفاف، افراد را در انتخاب مسیر زندگی یاری دهیم.


 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
کدنویسی و گرافیک : شهدای کازرون
Web Template By : 1100Shahid.ir